67. međunarodni sajam tehnike i tehničkih dostignuća – od 20. do 23. maja u Beogradu

Beogradski Međunarodni sajam tehnike i tehničkih dostignuća ove godine se održava od 20. do 23. maja. To je 67. izdanje ove izuzetne i istorijski važne sajamske manifestacije Beogradskog sajma.

Ovogodišnji slogan sajma je “Tehnologija u tvojim rukama.”

S obzirom da se radi o najstarijoj i najprestižnijoj specijalizovanoj regionalnoj razvojnoj tehničko-tehnološkoj sajamskoj manifestaciji u ovom delu Evrope, posvećenoj predstavljanju najnovijih tehničkih i tehnoloških dostignuća iz različitih industrija, ovaj sajam je koncepcijski osmišljen kao multidisciplinarni forum u kojem se susreću inovatori, proizvođači, istraživači i stručnjaci sa ciljem razmene znanja, umrežavanja i pokretanja novih projekata. Istorijski gledano, upravo zahvaljujući i takvom konceptu Sajam tehnike i jeste član Međunarodne unije sajmova (UFI, Pariz) još od 1957. godine.

Ključna intencija učesnika sajamskih programa, bilo da se radi o proizvođačima, distributerima, konstruktorima, trgovcima, naučno-istraživačkim i obrazovnim institucijama, inovatorima, agentima, zastupnicima svetskih kompanija i brendova u industriji, ili entuzijastima i radoznalim posetiocima, jeste da ponude i pretpostave kako će izgledati svet sutrašnjice u najrazličitijim oblastima.

U tom kontekstu, osnovu sajamskih postavki čine industrije 4.0 i 5.0, zasnovane na inovativnim tehnologijama koje predstavljaju revoluciju u inteakciji sa digitalnim svetom, ali i “klasični” spektar robnih grupa – od CNC mašina, mašina alatki, obradnih centara, alata  i pribora za obradu i oblikovanje metala, elektronike, merne opreme i uređaja, procesne tehnike, preko hidraulike i pneumatike, aditivne, 3D i laserskih tehnologija, metalurgije i livarstva, tehnologija zavarivanja, elektroenergetike, rasvete i LED tehnologije, te termotehnike i KGH, pa sve do zelene industrije, logistike, skladištenja, industrijskog pakovanja, industrijske i kibernetske bezbednosti i zaštite.

Na toj i takvoj osnovi, jedinstvena misija svih zajedno i u najvećoj mogućoj meri jeste da se predstave tehnička i tehnološka dostignuća u oblastima budućnosti kao što su veštačka inteligencija i mašinsko učenje, 5G mreže, blokčejn tehnologije, proširena i virtuelna stvarnost, kvantni računari, nanotehnologije, čiste energije, IoT, dronovi, automatizacija i robotika, obnovljive i održive energije i mnoge druge, neke još u nastajanju, u sektorima telekomunikacija, informacionih tehnologija, medicinskih uređaja, energetike, transporta, građevinarstva…

Pročitajte i tekst:  Ekskluzivno: Predstavljamo SAMSUNG Galaxy Note10

PROSTOR

Učesnicima Sajma tehnike je za izlaganje eksponata, izložbene projekte i stručne prateće programe na raspolaganju više od 15.000 kvm izlagačkog prostora u halama 1, 1A, 2, 3, 3A i na otvorenom prostoru Beogradskog sajma.

IZLAGAČI

Izlagački i stručni sajamski programi okupljaju oko 600 domaćih i stranih, direktnih i indirektnih izlagača i drugih učesnika iz tridesetak zemalja sa četiri kontinenta: Nemačke, Slovenije, Mađarske, Hrvatske, Kine, Turske, Češke Republike, Švedske, Austrije, Rusije, Italije, Severne Makedonije, Švajcarske, Konga, Rusije, Bugarske, SAD, Slovačke, Rumunije, Japana, Francuske, Portugala, Velike Britanije, Danske, Bosne i Hercegovine, Holandije, Belgije, Hong Konga (Kina), Litvanije, Srbije…

RASPORED IZLOŽBI

Hala 1. Postavka u hali 1 predstavlja elemente izložbe alata Integra (kompjuterski integrisane fabrike – fabrike budućnosti), industrijske revolucije četvrte i pete generacije, pametne, digitalne, virtuelne fabrike, mašine alatke, obradne centre i pribore za obradu metala, zavarivanje, kompresore, elektronsku i mernu opremu, industrijsku automatizaciju, sisteme za montažu, industrijske robote i kobote, procesnu tehniku, mikro i mezo sisteme, aditivne i 3D tehnologije, IoT, aplikativni softver i komunikacione linije neophodne u proizvodnim procesima svojstvenim industrijama 4.0 i 5.0, hidrauliku i pneumatiku…

Hala 1A. Materijali i komponente za industriju, polugotovi i gotovi proizvodi, kompresori, površinska zaštita, naučno-tehnička literatura…

Hala 2A. Sektor elektroenergetike i termotehnike, koji uključuje opremu i uređaje za proizvodnju, prenos i distribuciju električne energije, telekomunikacije, merenje i izvore napajanja, instalacije, rasvetu za poslovne i stambene prostore, energetsku, industrijsku i kućnu elektroniku, KGH klimatizaciju, grejanje, hlađenje, zelenu industriju (čiste tehnologije, energetska efikasnost, obnovljiva energija, upravljanje otpadom)…

Hala 2C (i 2B) je predviđena za izložbenu postavku “Igraj za čovečanstvo! Nauka za sve – Inovacije menjaju svet” i opremu za naučne i profesionalne svrhe u organizaciji resornih ministarstava Vlade Republike Srbije.

To je prostor za izložbe inovacija i novih tehnologija, istraživanje, razvoj, transfer tehnologija, naučno-tehnološke parkove, fakultete, inovacione centre, institute, startap kompanije…

Pročitajte i tekst:  Huawei objavio godišnji izveštaj za 2019. godinu

Hala 3 Beogradskog sajma predviđena je za nacionalne izložbe i grupne nastupe, transport i logistiku, metalurgiju i livarstvo, pripremu i prečišćavanje vode i gasova, zelenu industriju – čiste tehnologije, upravljanje otpadom, industrijsku ekologiju, industrijsku bezbednost i zaštitu, kibernetsku zaštitu…

Hala 3A predviđena je za transport i logistiku, industrijsku bezbednost i zaštitu i opremu za zaštitu na radu, ambalažu i opremu za industrijsko pakovanje. To je mesto i za Kreativni kutak – promociju srednjoškolskog znanja, pameti i kreativnosti.

GRUPNE IZLOŽBE

Pored pojedinačnih izlagača, posetiocima će biti predstavljeni i grupni nastupi Češke, Slovenije, Kine, Poljske, Srbije…

TEHNOLOŠKE NOVOSTI I INOVACIJE

Inovacije su ključne za rešavanje izazova s kojima se suočava moderno društvo, od ekoloških do društvenih i ekonomskih problema. Stoga će i na ovom sajmu biti posebno naglašen značaj inovacija i razmene ideja za postizanje boljih i održivijih rešenja.

Institucionalnu platformu inovacionog segmenta Sajma tehnike čini Vlada Republike Srbije, čija će resorno ministarstvo organizovati izložbu inovacija i novih tehnologija pod nazivom “Igraj za čovečanstvo! Nauka za sve – Inovacije menjaju svet!”.

Zemlja počasni gost ove izložbe je Mađarska.

Prilog sveopštem inovacionom pokretu je i “redovnih” oko 100 prijavljenih inovacija različitih vrsta i dometa, najviše u oblastima koje obuhvataju Industrija 4.0, 3D tehnologije, robotika, CNC mašine, laserske tehnologije, obrada plastike, automatizacija proizvodnih procesa, merni instrumenti, alati… Približno polovina prijavljenih inovacija odnosi se na domaće kompanije. Biće predstavljeno i svih šest timova-finalista u nadmetanju za “Najbolju tehnološku inovaciju” za 2024. godinu u Srbiji.

NAUČNO-ISTRAŽIVAČKE INSTITUCIJE

Institucionalna ili neformalna pomoć i podrška nadležnih državnih institucija, visokoobrazovnih, cehovskih i komorskih organizacija i institucija, naučno-istraživačkih instituta i sl. neizostavan su činilac u projektu kakav je Sajam tehnike.

Pod pokroviteljstvom Vlade Srbije i resornog Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija na sajmu će, sa svojim doprinosom tehničko-tehnološkom razvoju u različitim naučnim i privrednim sektorima, učestvovati i više domaćih naučno-tehnoloških parkova, visokoobrazovnih i naučno-istraživačkih institucija i organizacija, kompanija, udruženja.

Pročitajte i tekst:  Čuvajte se prevare – Pojedini telefoni se lažno predstavljaju kao izdržljivi

“KORAK U BUDUĆNOST”

Kvalifikovani žiri koji čine profesori tehničkih fakulteta Beogradskog univerziteta i predstavnik resornog ministarstva najuspešnijim izlagačima i drugim učesnicima dodeljuje tradicionalne nagrade i priznanja “Korak u budućnost”. Dodela priznanja planirana je za četvrtak 23. maja u 12 č.

B2B

Sajam je usmeren pretežno na poslovne posetioce pa sajamska agenda obuhvata i niz događanja i aktivnosti koje će im pružiti priliku za umrežavanje, upoznavanje novih poslovnih partnera i razmenu iskustava. Značajan deo sajamske agende čine paneli, radionice i predavanja na kojima će se raspravljati o najnovijim trendovima u industriji i tehnologijama.

Takav poslovni karakter Sajma tehnike podržan je i sajamskim veb-portalom sajamtehnike.rs (sajamtehnike.talkb2b.net/), namenjenim za registraciju izlagača i poslovnih posetilaca, pravnih aktivnih lica. Pored informacija u vezi sa izlagačima i izložbenim i pratećim programom, portal registrovanim poslovnim posetiocima i izlagačima omogućava jednostavno automatizovano zakazivanje bilateralnih B2B poslovnih sastanaka, umrežavanje i međusobno pregledanje poslovnih profila.

ORGANIZACIJA

Projektni tim 67. međunarodnog sajma tehnike i tehničkih dostignuća čine Bojana Dašić, koordinator projekta – organizator manifestacije, tel: +381 (0)11 2655-311, 3615-357, Zorana Dukić-Čelar, administrator projekta: tel. +381 (0)11 2655-946.

RADNO VREME SAJMA

Radno vreme Sajma tehnike je od 10 do 18 časova.

CENA ULAZNICA

Pojedinačne ulaznice koštaju 700 dinara; grupne 400 RSD; ulaznice za učenike osnovnih i srednjih škola i studente (uz đačku knjižicu ili indeks) 200 RSD; ulaznice za posetioce registrovane preko B2B portala 400 RSD; pešačka propusnica za sve dane sajma 2.000 dinara; poslovna propusnica (važi za sve dane sajma i obezbeđuje pristup u Business Lounge na galeriji hale 1 i korišćenje usluga kao što su wi-fi, korišćenje kompjutera i štampača, toplo i hladno osveženje, te registraciju i ID karticu) košta 3000 dinara.

Za parkiranje putničkih automobila u sajamskom krugu plaća se 200 dinara po satu.