Čist vazduh kod kuće – bez kompromisa i bez dodatnih troškova

Srbija se već nekoliko godina nalazi u vrhu (negativne) liste, među državama sa najzagađenijim vazduhom na svetu. Već smo se, na žalost,  navikli na situacije da na kartama zagađenja budemo crvena, ili čak i ljubičasta tačka u zelenilu Evrope.

Sami ne možemo da utičemo na kvalitet vazduha u okolini u kojoj boravimo, ali zato bar možemo da se potrudimo da u zatvorenom prostoru udišemo vazduh boljeg kvaliteta. Ionako najveći deo dana provedemo svom domu, ili na radnom mestu, pa je prilika da makar tu vazduh učinimo kvalitetnijim. Da mnogi tako razmišljaju ukazuje i veliki porast popularnosti različitih vrsta prečišćivača vazduha.

Na tržištu Srbije trenutno može da se nađe na desetine različitih modela prečišćivača vazduha, od najjednostavnijih modela koji rade u režimu koji im eksplicitno zadamo, do naprednih modela koji su u stanju da analiziraju vazduh koji prečišćavaju i da na osnovu toga sami određuju režim prečišćavanja (tzv. automatski mod). Neki od modela su opremljeni i informativnim displejima, neki nude neku drugu funkcionalnost, ali je za sve zajednička jedna stvar – zahtevaju povremeno menjanje filtera.

To znači da, bez obzira na cenu prečišćivača, prilikom njegove kupovine moraju da se uračunaju i cene dodatnih izmenjivih filtera, koje se kreću od 3000 do 6000 dinara, a obično se menjaju na svakih šest meseci. Suštinski, to se svodi na činjenicu da će nakon tri do četiri godine upotrebe, cena kupovine rezervnih filtera prevazići cenu samog prečišćivača.

Mnogi smatraju da kvalitetan i čist vazduh nemaju cenu, i mi ćemo se složiti s tim. Međutim, postoji način da vazduh ostane čist i bez tih dodatnih troškova, a dokaz za to je AirSoap, prečišćivač vazduha kompanije PhoneSoap. Ovaj prečišćivač koristi naprednu tehnologiju prečišćavanja vazduha bez zamenskih filtera, pri čemu je efikasniji od klasičnih prečišćivača. Njegovi filteri mogu da se koriste stalno dok god je uređaj ispravan, uz povremeno pranje (u mašini za sudove). U tom smislu, trošak eksploatacije AirSoap-a je daleko manji od troška eksploatacije tradicionalnih prečišćivača vazduha zasnovanih na izmenjivim filterima.

Pročitajte i tekst:  Video-rekorder odlazi u istoriju

Ipak to je samo jedna od njegovih dobrih osobina. Njegova glavna prednost je što je sposoban da prečisti 99.9% nečistoća iz vazduha, uključujući i one najmanje. Na primer, HEPA filteri, koje koriste klasični prečišćivači, ne uspevaju da prečiste čestice manje od 300 nm, a u njih spadaju one najopasnije, kao što su PM10 i PM2.5 čestice, virusi gripa i korona virusi. AirSoap je sposoban da se izbori sa česticama veličine od 14 nm. Poređenja radi, korona virus je veličine 14.6 nm, a virusi gripa su veličine oko 100 nm.

Kako to AirSoap radi? Umesto klasičnih HEPA filtera koji vremenom gube efikasnost u smislu smanjenja protoka vazduha, jer se zagušuju nakupljenim česticama nečistoće, AirSoap koristi specijalnu tehnologiju upotrebe plazma polja visoke energije, koja efikasno zadržava sve nečistoće koje prolaze kroz HEPA filtere. Kroz otvore na dnu prečišćivača se uvlači vazduh iz prostorije, koji onda nailazi na pre-filter namenjen za zadržavanje najvećih nečistoća u vazduhu (kose, peruti i drugih većih stvari). Zatim vazduh prolazi kroz plazma polje koje je sposobno da uništi 99.9 virusa iz vazduha. U ovom koraku se takođe polarizuju sve čestice koje uspeju da prođu kroz plazma polje. Zatim one nailaze na posudu u kojoj se te preostale čestica prikupljaju, tako što ih privlači elektrostatička energija, gde ostaju sve dok korisnik ne opere tu posudu. Rezultat celog tog procesa je da iz prečišćivača izlazi čist vazduh, oslobođen svih nečistoća koje mogu da utiču na naše zdravlje.

Pročitajte i tekst:  BenQ MU706 - poslovni projektor

Da ne bi sve ostalo samo na priči, podvrgli smo AirSoft X3 posebnom testu. Prvo smo postavili merač kvaliteta vazduha pored prečišvićava, na mestu odakle on uvlači vazduh u sebe. Tu smo izmerili kvalitet vazduha koji je bio u prostoriji i koji odlazi na filtriranje. Zatim smo postavili merač kvaliteta vazduha na prečišćivač, direktno na mesto odakle on „izbacuje“ prečišćen vazduh. Sačekali smo nekoliko minuta da se brojke u meraču stabilizuju i slikali smo ih. Kao što možete da vidite na slikama (i u tabeli) razlike su značajne.

Pošto verujemo da niste svi upoznati sa parametrima kvaliteta vazduha koje smo merili u ovom testu, daćemo njihovo kratko objašnjenje.

  • HCHO – Formaldehid – Nevidljiva, zapaljiva hemikalija jakog mirisa koja se koristi u mnogim građevinskim materijalima. Udisanje ove supstance može da izazove iritacije, bronhospazme i druge plućni edem. Apsorpcija veće količine formaldehida rezultuje ozbiljnim toksikacijom sistema, oštećenje unutrašnjih organa, a u ekstremnim slučajevima i komu. Dozvoljene vrednosti Formaldehida su <0.15 (za asmatičare <0.061).
  • TVOC – Organski hemijski sadržaj u vazduhu, uključujući i Forlmadehid. Dozvoljene vrednosti su <0.25.
  • PM2.5 čestice – To su čestice manje od 2.5 mikrona. Udisanje velike količine ovih čestica povećava rizik od zdravstvenih problema, kao što su srčana oboljenja, astma… Dozvoljene vrednosti su <26.
  • PM10 čestice – U pitanju su čestice veličine manje od 10 mikrona. Ove čestice su, kao i PM2.5 čestice, dovoljno male da prolaze kroz nos i grlo, kao i kroz HEPA filtere, i talože se u plućima. Osim globalnog zagađenja kojim smo okruženi, najčešći izvori PM10 čestica u kući su pušenje, grejanje na čvrste energente, kuvanje, sveće, kamini… Ovi izvori najčešće povećavaju i količinu ugljen-monoksida u kući. Dozvoljene vrednosti su <40.
  • CO – Ugljen monoksid – velika količina ugljen monoksida sprečava telo da koristi kiseonik na ispravan način. To može da utiče na rad mozga, srca i drugih organa, pa je najopasniji za osobe koji već imaju neke zdravstvene probleme. Dozvoljene vrednosti su <40.
  • CO2 – Ugljen dioksid – Uobičajena količina ugljen dioksida u vazduhu je oko 0.04% (400 ppm). Vrednosti do 1000 ppm moguće su u prostorijama sa puno ljudi i dobrim provetravanjem. Sve preko toga ukazuje na loš kvalitet vazduha.
Pročitajte i tekst:  Kompanija LG predstavila revolucionarne THINQ UP uređaje

Na osnovu svih ovih parametara izračunava se AQI vrednost koja označava kvalitet vazduha. Kao što se na priloženim slikama vidi, vazduh u prostoriji u kojoj je testiran AirSoap bio je relativno lošeg kvaliteta, sa AQI vrednošću 67 (žuto na skali kvaliteta vazduha). Pri tome, vrednosti PM2.5 i PM10 čestica bile su iznad dozvoljenih.

Nakon što smo merač kvaliteta vazduha ostavili na mestu gde vazduh izlazi iz AirSoap prečišćivača, nakon nekoliko minuta, kada su se parametri stabilizovali dobili smo značajno bolje rezultate. AQI vrednost je pala na 36 (što znači da je vazduh koji izlazi iz ovog prečišćivača dobrog kvaliteta (zeleno na grafičkoj skali kvaliteta vazduha), a svi parametri su ili dobri ili u graničnim vrednostima.

Detalje možete da vidite u tabeli.

ParametarReferentne vrednostiPre prečišćavanjaPosle prečišćavanja
HCHO<0.150.0030.001
TVOC<0.250.0060.002
PM2.5 (ug/m3)<264926
PM10 (ug/m3)<406434
CO (ppm)<4021
CO2 (ppm)<400411400
AQI/6736

Kao zaključak, možemo da kažemo da je AirSoap zaista prečiščava vazduh u skladu sa navodima proizvođača, kao i da tehnologija koja je primenjena na njemu uspeva da pročisti čak i one najmanje (i najštetnije) PM2.5 čestice, koje promiču standardnim prečišćivačima sa HEPA filterima.

U tom smislu, možemo samo da preporučimo ovaj proizvod svima, a naročito osobama sa zdravstvenim i respiratornim problemima.

Cena: 422 €
Kontakt: PhoneSoap